Bardzo energetyczne, bardzo niezdrowe. O napojach energetyzujących
Nasz świat pędzi coraz szybciej i szybciej. Dlatego coraz trudniej znaleźć nam chwile czasu na relaks. Rynek reklam oferuje nam wiele substytów, których zadaniem jest zregenerowanie naszych sił bez rzeczywistego odpoczynku. Napoje energetyzujące, przeznaczone dla osób narażonych na nadmierny intelektualny, psychiczny bądź krótkotrwały fizyczny wysiłek, zyskały w dzisiejszych czasach ogromną popularność. Ze względu na swój skład, będący mieszanką węglowodanów, kofeiny, elektrolitów oraz innych substancji, nasilają one metabolizm, wzmagają wydajność ludzkiego organizmu i podnoszą poziom koncentracji. Jednakże niekontrolowane spożywanie tego typu napojów może mieć dramatyczne konsekwencje. Przyjrzyjmy się więc potencjalnym zagrożeniom, jakie niesie ze sobą konsumpcja napojów energetyzujących.
Dzieci oraz młodzież

Bez wątpienia te dwie grupy są głównym celem producentów napojów energetyzujących. Jaskrawe kolory butelek oraz puszek i agresywne kampanie reklamowe – to wszystko przygotowano po to, by przykuć uwagę młodych ludzi. Opierając się na najnowszych badaniach wiemy, iż około 30% do 50% dziecięcej populacji regularnie spożywa napoje energetyzujące. Jednak badania dowodzą, iż nie pozostaje to obojętnym dla ich stanu zdrowia.
Dzieci są o wiele bardziej narażone na duże dawki kofeiny, będącej jednym z głównych składników napojów energetyzujących. Jak na razie nie zostały wyznaczone dopuszczalne wartości kofeiny, obecnej w jednym opakowaniu napoju energetyzującego. Dlatego często przekraczają one bezpieczne dawki kofeiny, wynoszące odpowiednio 2,5 mg/kg dla dzieci oraz 100mg/kg dla młodzieży w okresie dojrzewania. To może doprowadzić do zatrucia kofeiną. Jego objawy mają związek z antagonizmem kofeiny do receptorów adenozynowych. Klinicznie zatrucie kofeiną może przejawiać się nadmiernym pobudzeniem, przyspieszeniem akcji serca, arytmią, nudnościami, wymiotami, drgawkami, zaburzeniami psychicznymi. Musimy mieć świadomość, iż wartości kofeiny, podane na etykiecie opakowań napojów energetyzujących, są dodatkowo zawyżane przez substancje obecne w innych składnikach napojów energetyzujących, takich jak guarana czy yerba mate. Co więcej, naukowcy odkryli związek między spożywaniem napojów energetyzujących
a nieprawidłową mineralizacją kośćca w okresie dorastania. Poza tym konsumpcja tego typu płynów może prowadzić do otyłości, hiperglikemii, próchnicy oraz niższego poczucia własnej wartości.
Naukowcy przestrzegają, że napoje energetyzujące zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Wystarczy tylko jedna puszka, żeby dostać zawału – alarmują australijscy uczeni. Dotyczy to tak starszych, jak i całkiem młodych osób. W wielu amerykańskich szkołach zakazano sprzedaży i spożywania napojów energetyzujących po tym, jak zaobserwowano, że uczniowie po ich spożyciu odczuwali kołatanie serca, mieli nudności i inne objawy typowe dla zawału. Część naukowców, zwraca uwagę na jeszcze inną niepokojącą sprawę. Odkryto bowiem związek między spożywaniem energetyzerów a wzrastającym poziomem agresji młodzieży. Szczególnym winowajcą jest tu kofeina, której zawartość w napojach energetyzujących wiele razy przewyższa to, co organizm może przyjąć.
Dorośli

Nadmierna konsumpcja napojów energetyzujących może skończyć się w szpitalu, ze względu na związane z zatruciem kofeiną działania niepożądane, takie jak: uszkodzenie nerek i wątroby, zaburzenia rytmu serca, niewydolność oddechowa, zaburzenia neurologiczne oraz psychiatryczne, a w skrajnych przypadkach nawet zgon. Co więcej, substancje, zawarte w napojach energetyzujących, mogą wchodzić w niekorzystne reakcje z lekami, zażywanymi przez obciążonych internistycznie pacjentów. Mogą one również nasilać objawy innych schorzeń, takich jak np. nadciśnienie tętnicze.

Podsumowanie
Rynek napojów energetyzujących wciąż się rozwija. Podczas gdy ilość konsumentów rośnie, ich średnia wieku znacznie spada. Ponieważ raporty z różnych stron świata donoszą o szkodliwym wpływie napojów energetyzujących na nasz stan zdrowia, zasadnym zdaje się być podjęcie pewnych środków ostrożności. Po pierwsze, należy wyznaczyć maksymalne dopuszczalne dawki kofeiny. Co więcej, musimy poznać efekty długotrwałego używania napojów energetyzujących. Jednak nim to się stanie, należy rozważyć wprowadzenie pewnych ograniczeń w handlu tego typu produktami. American Academy Of Pediatrics opublikowała zalecenia, dotyczące napojów izotonicznych oraz energetyzujących. Kładą one nacisk głównie na edukację pacjenta oraz jego rodziców i podkreślają negatywny wpływ tych płynów na rozwój dziecka. Uświadomienie sobie szkodliwości napojów energetycznych może uchronić nas i nasze dzieci przed ich zgubnym działaniem na nasz organizm.

Źródło
http://medtube.pl/tribune-pl/2011/06/bardzo-energetyczne-bardzo-niezdrowe-o-napojach-energetyzujacych/
http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Napoje-energetyczne-energetyzujace-moga-byc-szkodliwe-dla-zdrowia_36243.html