Program „Owoce w szkole”jest programem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) Unii Europejskiej uruchomionym przez Komisję Europejską od roku szkolnego 2009/2010.
Program został wdrożony jako jedno z priorytetowych działań Komisji Europejskiej zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania, określonych w Białej Księdze KE „Strategia dla Europy w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych            z odżywianiem, nadwagą i otyłością” i skierowanej do Parlamentu Europejskiego i Rady. Dokument ten zawiera m.in. analizę problemu otyłości dzieci w Europie, spis zagrożeń, które pociąga za sobą to zjawisko dla zdrowia publicznego oraz jego skutków społecznych i ekonomicznych.
                          Program „Owoce w szkole” ma zachęcić dzieci do spożywania
większych ilości owoców i warzyw, a tym samym przyczynić się do ukształtowania dobrych nawyków żywieniowych, które – jak wykazują badania – będą utrzymywały się również w późniejszych latach życia.
(Dokument z dnia 30 maja 2007 r. dostępny na stronie internetowej www.eur-lex.europa.eu.)


Cele programu: trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie w czasie, kiedy kształtują się ich nawyki żywieniowe, podniesienie świadomości społecznej dotyczącej zdrowego odżywiania –      w szczególności dzieci – oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach.
Realizacja ww. celów programu ma skutecznie przeciwdziałać: wzrastającej liczbie osób     z nadwagą i otyłych wśród dzieci w wieku szkolnym, wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą wynikającą m.in. z braku ukształtowania w młodym wieku prawidłowych nawyków żywieniowych, spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.

Owoce i warzywa udostępniane są dzieciom w ciągu 9 dowolnie
wybranych tygodni w ramach danego semestru. W tym okresie dzieci otrzymują porcje owoców i warzyw 2, 3 lub 4 razy w tygodniu – w zależności od łącznej liczby dzieci biorących udział w programie w całym kraju.

Budżet programu
Dzieci uczestniczące w programie otrzymują owoce i warzywa nieodpłatnie.
Program finansowany jest ze środków pochodzących z budżetu UE (75%) oraz środków pochodzących z budżetu krajowego (25%). Całkowity budżet programu w Polsce        w roku szkolnym wynosi ok. 12,3 mln EUR.