W czerwcu, w dniach 13-16 odbyła się wycieczka krajoznawczo - turystyczna do Sztutowa i Trójmiasta. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy VI Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zimnowodzie. Dzieci pod opieką pani Jolanty Kasprzak-Jędrzejewskiej i pani Kingi Pawlak mogły podziwiać piękno i zabytki Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz Sztutowa i Krynicy Morskiej, a także Zamek Krzyżacki w Malborku.
13 czerwca, po blisko 8 godzinach jazdy uczestnicy wycieczki dotarli do Ośrodka Wczasowo - Kolonijnego Promyk w Sztutowie, gdzie zorganizowany był nocleg oraz wyżywienie. Jeszcze tego samego dnia zwiedziliśmy Muzeum Stutthof ( obóz koncentracyjny z czasów II wojny światowej ). Po obiedzie wybraliśmy się do Krynicy Morskiej, aby z tarasu latarni podziwiać Bałtyk i panoramę miasta położonego na Mierzei Wiślanej.W zaprzyjaźnionym Bursztynie – Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Werbistów zjedliśmy pyszny deser, a wieczorem z przyjemnością rozgościliśmy się w naszym ośrodku.
Pierwszym miastem, które zwiedzaliśmy był Gdańsk , na który poświęciliśmy najwięcej czasu. Pani przewodnik rozpoczęła trasę zwiedzania od Westerplatte, gdzie można było zobaczyć Koszary i wystawę zdjęć, Cmentarz Obrońców Westerplatte oraz Pomnik Obrońców Westerplatte. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania niesamowitej opowieści o męstwie i poświęceniu obrońców Westerplatte.
Niewątpliwą atrakcją tego dnia było Główne Miasto z Drogą Królewską, gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Gdańska: Brama Wyżynna, Katownia - w przeszłości więzienie z celą śmierci, obecnie Muzeum Bursztynu, Złota Brama- reprezentacyjna brama miejska, Ul. Długa z licznymi zabytkowymi kamieniczkami, Ratusz Głównego Miasta - siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Długi Targ, gdzie stoi Fontanna Neptuna - jeden z symboli Gdańska, Dwór Artusa - miejsce spotkań zamożnego mieszczaństwa, Długie Pobrzeże z Żurawiem - najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie, Bazylika Mariacka - jeden z największych ceglanych kościołów na świecie. Duże emocje wzbudziła wyprawa na wieżę, a widok, jaki się z niej roztaczał, wynagrodził trudy wspinaczki. Jeśli Gdańsk, to Pomnik Poległych Stoczniowców i nowoczesne Centrum Solidarności. Wieczór spędziliśmy na plaży w Sztutowie, zbierając muszelki, robiąc zdjęcia i podziwiając zachodzące słońce. Kolejny dzień to wycieczka do Gdyni i Sopotu. Zaczęliśmy od zwiedzania okrętów i żaglowców zacumowanych w gdyńskim porcie. Uczniowie podziwiali piękno niszczyciela ORP – Błyskawica oraz żaglowca Dar Pomorza, które pełni rolę okrętu- muzeum. Rejs statkiem dostarczył wycieczkowiczom nowych wrażeń i doświadczeń. Popołudnie spędziliśmy w Sopocie. Uczniowie podziwiali piękno deptaka przy ulicy Bohaterów Monte Cassino, zwanej Monciakiem. Główną atrakcją był Krzywy domek nawiązujący swoim wyglądem do bajkowych rysunków. Kolejną sopocką atrakcją było Molo, które jest najdłuższym drewnianym molem w Europie. Uczniowie mogli podziwiać stamtąd statki na morzu i jachty w Marinie Sopot. Miłą kontynuacją dnia była kąpiel w basenie, kiełbaski z rusztu i pożegnanie z morzem na sztutowskiej plaży. Czwartek był ostatnim dniem naszej wycieczki. Wyruszyliśmy na spotkanie z historią – celem był Malbork. Zdobycie zamku krzyżackiego nie było łatwe – 3 godziny pod czujnym okiem przewodnika – weterana to duże wyzwanie. Uczniowie jednak spisali się na medal.Można wracać. Ostatnim punktem na trasie naszego wyjazdu był … McDonald’s. Apetyty dopisywały wszystkim.
I wreszcie na miejscu. Zdążyliśmy na mecz Polska – Niemcy!
Uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni, a naszą wyprawę możemy podsumować określeniem: Podróże kształcą oraz bawią! 


J.J.