Przeprosiny – czy to takie łatwe?

Każdy popełnia w życiu błędy i czasem (celowo lub nie) wyrządza innym krzywdę. Dlatego tak ważna jest umiejętność przepraszania, czyli wyrażania żalu i skruchy za swoje czyny lub słowa w celu zażegnania konfliktu i naprawienia relacji. ,,Przepraszam” to jedno z 3 magicznych słów o ogromnej mocy, które znacznie ułatwiają codzienne życie.

Jeśli po kłótni uświadamiasz sobie, że zrobiłeś coś niedozwolonego, niezgodnego z normami społecznymi czy moralnymi, zaczynasz odczuwać poczucie winy, skruchę i chęć zadośćuczynienia oraz naprawienia szkody. Jest to bardzo ważne, bowiem oznacza, że żałujesz i chcesz szczerze przeprosić. Dzięki temu przeprosiny zapobiegną dalszemu narastaniu nieporozumień, pozwolą naprawić relację i uzyskać przebaczenie z drugiej strony. Pamiętaj, że przepraszanie to objaw dojrzałości i jedna z podstawowych kompetencji społecznych, która pozwala na budowanie więzi emocjonalnej z innym człowiekiem.

Niechęć do przepraszania jest częsta. Może wynikać z lęku przed odrzuceniem skruchy. Zakłada także przyznanie się do błędu, a dla wielu jest to problem, ponieważ oznacza pokazanie, że nie jesteśmy tacy dobrzy, jak o sobie myślimy. Jednak warto zaznaczyć, że uznanie swojego błędu to pokazanie odwagi, pewności siebie i siły charakteru. Niechęć do przepraszania może wynikać także z wcześniejszych doświadczeń – zmuszanie do wyrażania żalu wbrew własnej woli.

Jak przeprosić? Od czego zacząć?

Jeśli przemyślałeś już swoje zachowanie i całą sytuację, możesz podjąć próby przeproszenia drugiej osoby. Nie jest to jednak proste. Nie ma jednak jednej sprawdzonej recepty na przepraszanie.

Warto zacząć od prośby o wybaczenie i okazanie skruchy. Jeżeli uświadomiłeś sobie, że zrobiłeś coś złego, warto przyznać się do winy. Kolejnym ważnym elementem przeprosin jest wyjaśnienie przyczyn niewłaściwego zachowania. Dzięki temu druga strona dostaje konkretne informacje, dlaczego tak się zachowałeś i możesz liczyć na przebaczenie. Dodatkowo dzięki temu, że przeanalizowałeś sytuację i znalazłaś przyczyny swojego zachowania, w przyszłości możesz uniknąć popełnienia tego samego błędu. Warto także zaoferować zadośćuczynienie, czyli spróbować wynagrodzić drugiej osobie poniesioną szkodę i krzywdę. Ważnym elementem przeprosin jest także wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny i słowa. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej uzyskać przebaczenie.

Przeprosiny to kilka prostych kroków, które pozwolą Ci wyjść z trudnej sytuacji.

 1. Zastanów się, za co chcesz przeprosić.
 2. W jaki sposób, kiedy i gdzie chcesz przeprosić.
 3. Wyjaśnij swoje zachowanie.
 4. Zrozum uczucia drugiej osoby i powiedz jej o tym.
 5. Nazwij swoje uczucia w tej sytuacji.
 6. Przeproś za swoje zachowanie.
 7. Zaproponuj zadośćuczynienie.

Pamiętaj też, że przeprosiny muszą być szczere. W innej sytuacji druga osoba wyczuje fałsz i przepraszanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Miej również na uwadze to, że osoba, którą przepraszasz może nie wybaczyć Ci od razu. Ty miałeś czas na przygotowanie się do przeprosin, daj jej czas na ich przyjęcie. Jeżeli uważasz, że nie zrobiłeś nic złego, a Twoje zachowanie było uzasadnione, nie zmuszaj się do przeprosin. Z czasem emocje opadną, a problemy najlepiej rozwiązywać racjonalnie.

Jak skutecznie przeprosić? Można użyć takich sformułowań, jak:

 • „Wiem, że jest ci przykro, a cała sytuacja jest nieprzyjemna”
 • „Nie spodziewałam się, że moje zachowanie tak cię zaboli”
 • „Przepraszam cię, nie gniewaj się, ale ostatnio mam pewne problemy”
 • „Co mogę zrobić, abyś się nie gniewała, jak mogę to naprawić?”

źródło: https://akademia-dojrzewania.pl/artykuly/dziewczyny/sztuka-wybaczania-i-przepraszania-czyli-jak-wyciagnac-reke-na-zgode

zamieściła R.K.