27 grudnia 2022 roku po raz drugi obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – największego zwycięskiego polskiego zrywu niepodległościowego.

Z tej okazji uczniowie ZSP w Zimnowodzie wraz z p. Małgorzatą Serek odwiedzili i zapalili znicze na grobach Powstańców Wielkopolskich spoczywających na cmentarzu w Zimnowodzie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Ofensywa otrzymała dyplomatyczne wsparcie w Paryżu. 16 lutego 1919 r. w Trewirze został podpisany układ z Niemcami, który objął również front wielkopolski, zaś Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski potwierdził ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczpospolitej, jednak front wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany dopiero w marcu 1920 r.

M.F.Galeria zdjęć: