W środę 30 listopada uczniowie klas ósmych (czworo z klasy szóstej) pod opieką pań: Jolanty Kasprzak-Jędrzejewskiej, Agaty Nowak i Małgorzaty Serek wyjechali na trzydniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Celem wycieczki było poznawanie kraju, jego środowiska przyrodniczego, zabytków kultury i historii, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia oraz podnoszenie sprawności fizycznej. Uczniowie aktywnie spędzili czas na wyjeździe. Mieli okazję zobaczyć Bardo Śląskie, gdzie zwiedzali barokową Bazylikę oraz największą na Dolnym Śląsku ruchomą szopkę; zielonym szlakiem weszli na taras widokowy Góry Krzyżowej. W Kłodzku zwiedzali Twierdzę Kłodzką z XVII/XVIII wieku: forty, fosy, działobitnie oraz „Labirynt” - podziemne chodniki minerskie; Park Miniatur Minieuroland. Na Starówce nad Nysą, na Wyspie Piasek podziwiali kościół Matki Boskiej Różańcowej z XVIII wieku. Na koniec skierowali kroki na gotycki most św. Jana, z racji swojej formy i wystroju porównywany do mostu Karola w Pradze. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się na nocleg w Polanicy - Zdroju – jednym z najsłynniejszych polskich uzdrowisk. Obowiązkowo odwiedzili Pijalnię Wód i odbyli spacer po Parku Zdrojowym. Kudowę – Zdrój zwiedzali drugiego dnia. Poznali historię Kaplicy Czaszek w Czermnej. W miejscu o nazwie „Szlak Ginących Zawodów” zgłębili wiedzę o zawodach rzemieślniczych, własnoręczne toczyli naczynia gliniane, byli świadkami pokazu kowalstwa w kuźni, w Mini ZOO obserwowali zwyczaje zwierząt, degustowali świeżo wypieczony chleb. Wizyta w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, a następnie spacer po Parku Zdrojowym zakończyły pobyt w Kudowie – Zdroju. Duszniki – Zdrój wycieczkowicze odwiedzili trzeciego dnia pobytu na Ziemi Kłodzkiej. W programie była wizyta w Muzeum Papiernictwa, gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej i zajęciach warsztatowych wytwarzania papieru czerpanego. W Karłowie weszli na Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt Gór Stołowych i podziwiali „Rezerwat Skalnej Rzeźby”. W drodze powrotnej zwiedzili Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach. Wyjazd został zorganizowany w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Dzięki dofinansowaniu 30 uczniów ZSP w Zimnowodzie mogło wziąć w nim udział.

J.K.-J.Galeria zdjęć: