Słowo „nie” musi być jednym z najbardziej nielubianych przez dzieci (i nie tylko) słów. Jest też częstym powodem konfliktów w rodzinie. Z jego powodu, dziecko czuje się ograniczone i sprowadzane nieustannie do swojej kondycji dziecka. Dorosły natomiast ma wrażenie tłumienia jego pragnień i wykonywania czasami niewdzięcznej roli wychowawcy. Nikt nie lubi mówić dziecku „nie”. Jednocześnie ma to dla rozwoju dziecka większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Jakie? Dlaczego tak ważne jest, żeby czasami mówić dziecku „nie”?

Używanie „nie” w stosunku do dziecka pozwala odróżnić je od rodzica. „Nie” tworzy między nimi symboliczna barierę, dzięki której nabiera ono świadomości własnej odrębności. „Skoro mama (czy tata) mówi mi „nie”, to znaczy, że nie jesteśmy tą samą osobą”. (Inaczej „nie” nie byłoby potrzebne). W pewien sposób zapobiega to zbyt bliskiej relacji z rodzicami.  Pomaga także dziecku wykształcić własną, oddzielną osobowość, a z czasem wzmocnić jej poczucie.

Przyzwyczajenie dziecka do „nie” uczy je, że odmowa jest czymś normalnym. Jest jedną z możliwych reakcji na zachowanie czy pragnienie, ale w żaden sposób nie oznacza końca świata. Dziecko odkrywa, że za „nie” kryją się inna możliwość, która czasami okazuje się równie interesująca i wzbogacająca co pierwsza. W ten sposób poznaje ono świat, czasem nawet samo wymyśla alternatywy do odmowy, co pobudza jego wyobraźnię i kreatywność. Dzięki temu nie jest ono niewolnikiem jednej możliwości. Co więcej, uczy się przystosowywać do różnych sytuacji. Ta umiejętność może okazać się w przyszłości bardzo przydatna.

„Nie” przyczynia się także do nauki cierpliwości. W życiu rzadko otrzymujemy to, czego pragniemy od razu. (Bez względu na to, czy chodzi o przedmioty, czy o cele, które sobie stawiamy.) Odmowa rodziców przyzwyczaja dziecko do odroczenia na później niektórych przyjemności. Na dłuższą metę, ta umiejętność przejawi się w zdolności zaangażowania się w wymagające czasu projekty, takie jak nauka, założenie rodziny, czy plany zawodowe. Ułatwi to osiągniecie szczęścia, które bez czekania nie jest możliwe.

źródło :https://wychowanietoprzygoda.pl/dlaczego-czasami-nalezy-mowic-dziecku-nie/

Zamieściła R. Kordus