W dniach 10 – 12 maja 2022 roku uczniowie klas siódmych i klasy ósmej, pod opieką Jolanty Kasprzak – Jędrzejewskiej, Agaty Nowak i Magdaleny Fabisiak, udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została zorganizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.
Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od lekcji muzealnej w Zamku Królewskim. Wizyta u Króla pozwoliła nam zrozumieć, czym różniła się oficjalna audiencja od wizyty prywatnej w apartamentach króla. Wędrówka po wybranych salach była okazją do rozmowy o życiu codziennym i przywilejach królów polskich. W czasie lekcji uczniowie poznali życie dworskie i znaczenie ceremoniału. Dzięki temu potrafią już rozszyfrować symbolikę wystroju sal zamkowych oraz określić zakres władzy królewskiej. Zwiedzanie zamku umożliwiło nam także poznanie kolekcji dzieł sztuki, m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta.
Kolejnym punktem zwiedzania stolicy była wizyta na Starym Mieście. Z panią przewodnik spotkaliśmy się przed Kolumną Zygmunta III Wazy. Stamtąd powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, przy której mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, gdzie uwieńczyliśmy naszą wyprawę pamiątkowym zdjęciem. Niedługo po tym znaleźliśmy się przy Barbakanie. Mieliśmy okazję spacerować po średniowiecznych murach, kolejno przemieszczaliśmy się w kierunku Pomnika Małego Powstańca oraz Jana Kilińskiego, następnie Krakowskiego Przedmieścia. Podziwialiśmy Pałac Prezydencki, hotel Bristol oraz pomnik Adama Mickiewicza. Uczestniczyliśmy również w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu marszałka Józefa Piłsudzkiego. Spacerem przez Ogród Saski udaliśmy się na upragniony obiad do restauracji blisko Pałacu Kultury i Nauki.
Po czym wsiedliśmy do autobusu i Traktem Królewskim przez Aleje Ujazdowskie i Nowy Świat, mijając ambasady, Sejm i Senat, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe, zmierzaliśmy w kierunku Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podziwialiśmy m. in. Pomnik Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza; Belweder, Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwiecki, Starą Pomarańczarnię oraz Amfiteatr, którego ruiny stały się okazją do rozmowy na temat okoliczności utraty przez Polskę niepodległości. Naszej uwadze nie umknęli mieszkańcy parku: dostojne pawie i zwinne wiewiórki. Po zjedzeniu pysznych lodów udaliśmy się do hotelu na warszawski Mokotów. Wszystkim przypadły do gustu piękne pokoje na 9. piętrze.

W środę pierwszym punktem dnia było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w.
„W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym”.
Dwie godziny spędzone w zetknięciu z tragiczną historią naszego narodu skłoniły młodzież do zadumy i refleksji.

Kolejną atrakcją był pobyt w Teatrze Capitol, gdzie obejrzeliśmy współczesną interpretację klasycznej baśni Braci Grimm pt. ”Kopciuszek” - musical dla dzieci i młodzieży o nastolatkach zatopionych w świecie internetu, smartfonów i wirtualnej rzeczywistości. Wszystkim bardzo się podobało.
Dziękujemy GKRPA w Borku Wlkp. za ufundowanie biletów do teatru.
PGE Narodowy to następny punkt na mapie naszej wycieczki. Trasa Piłkarskie emocje dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Każdy miał szansę poczuć się jak kibic, a nawet zwiedzić szatnię, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywali się Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Mieliśmy okazję stanąć przy najwyżej położonym krzesełku na górnej trybunie areny i z tego miejsca podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę niecki PGE Narodowego.
Wizyta w Centrum Nauki Kopernik trwała 2 godziny. Miejsce to stwarza idealne warunki do doskonalenia kluczowych kompetencji XXI wieku, m.in. umiejętności logicznego i krytycznego wiedzy przedmiotowej z różnych dyscyplin – zarówno przyrodniczych, jak i humanistycznych. Eksperymentując na wystawach, nasi uczniowie mogli nie tylko odnieść swoje obserwacje dotyczące prezentowanych zjawisk do wiedzy z życia codziennego, ale także zweryfikować ich poprawność.
Zaledwie kilka minut zajął nam spacer do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej, a z ogrodu położonego na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (jednego z najpiękniejszych ogrodów w Warszawie) podziwialiśmy panoramę miasta.
Wjazd na Taras Widokowy na 30. piętro PKiN dostarczył dużych emocji – podróż windą trwała 19 sekund. Z wysokości 114 m rozpościera się niepowtarzalny widok na Warszawę, o czym mogliśmy się sami przekonać.
Po zakończeniu zwiedzania spędziliśmy czas w centrum handlowym „Złote Tarasy”, nieopodal Pałacu Kultury i Nauki. Wieczorem, w drodze do hotelu podziwialiśmy oświetlone kolorowo warszawskie obiekty.

Czwartek to kolejny, a zarazem ostatni dzień pobytu w stolicy. Przy pomniku Mikołaja Kopernika czekali na nas przewodnicy, aby opowiedzieć i pokazać miejsca w Warszawie związane z wielkim, polskim kompozytorem – Fryderykiem Chopinem. Wędrówka szlakiem muzyka zakończyła się w Muzeum Fryderyka Chopina.
Warszawskie Powązki
to kolejny przystanek na trasie zwiedzania.
Zespół cmentarzy na Powązkach zabytkowego Cmentarza Wojskowego na Powązkach to najstarszy i najbardziej znany katolicki cmentarz Warszawy założony w 1790 roku według projektu Dominika Merliniego – nadwornego architekta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki naszej pani przewodnik poznaliśmy historię nekropolii oraz mogliśmy odwiedzić groby znanych i zasłużonych Polaków.
To z myślą o nich w latach międzywojennych utworzono Aleję Zasłużonych. Pierwszym pochowanym w niej był pisarz i laureat Nagrody Nobla, Władysław Reymont, kolejni to m.in. legendarni lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, światowej sławy śpiewak operowy Jan Kiepura czy poeta i satyryk Wojciech Młynarski. Znajduje się tu również symboliczny grób prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego zamordowanego przez Niemców w pierwszych miesiącach okupacji.
Szczególnie poruszeni byliśmy widokiem brzozowych krzyży na grobach w kwaterze Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”. Znajdują się w niej 174 groby, w większości harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Pierwszą osobą pochowaną w tym miejscu (3 kwietnia 1943) był Jan Bytnar „Rudy”, odbity 26 marca w akcji pod Arsenałem. Opuszczaliśmy Powązki w zadumie i refleksji.
Przed nami było jeszcze kilka atrakcji, m.in. przejazd metrem – dla większości pierwszy raz.
Już samodzielne kupno biletów na przejazd, zejście na peron i prawidłowe wybranie kierunku podróży było nie lada wyzwaniem. Szczęśliwie dojechaliśmy do stacji „Świętokrzyska”! W nagrodę obiad.
Wszyscy byliśmy ciekawi następnego punktu - Niewidzialnej Wystawy. Okazało się, że była to wyjątkowa interaktywna podróż w świat całkowitej ciemności, podczas której mogliśmy wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku – wyłącznie za pomocą zmysłu słuchu, dotyku, węchu. Na wystawie nasi Przewodnicy – osoby niewidome lub niedowidzące – zabrali nas w godzinną podróż, która pomogła „otworzyć” nam oczy na świat ludzi niewidomych. Odwiedziliśmy specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia, doskonale imitujące scenerie z życia codziennego (mieszkanie, ulicę, leśniczówkę, las, muzeum).
Wizyta w Muzeum Narodowym pozwoliła nam uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych Muzealne przeboje. Poznaliśmy wybrane galerie i najciekawsze zabytki Muzeum. Największy zachwyt wzbudziła Bitwa pod Grunwaldem – wielkie dzieło Jana Matejki.
Był to ostatni punkt wycieczki poprzedzający powrót do Zimnowody.
Warszawę opuszczaliśmy pełni wrażeń. Z chęcią wybralibyśmy się do Stolicy jeszcze raz.

J.K.–J.



Galeria zdjęć: