Narodowe Czytanie 2021
G. Zapolska "Moralność pani Dulskiej"6 września 2021 r. po raz czwarty społeczność ZSP w Zimnowodzie uczestniczyła w akcji Narodowe Czytanie, której dziesiąta – jubileuszowa edycja miała miejsce 4 września 2021 r. Wybraną lekturą była Moralność pani Dulskiej G. Zapolskiej.
Uczniowie klasy 7a i 8. nie tylko włączyli się do czytania, ale przygotowali również okolicznościową prezentację oraz gazetkę. Zainspirowani sztuką Zapolskiej zadeklarowali udział w konkursie "Najoryginalniejszy dialog między bohaterami utworu G. Zapolskiej Moralność pani Dulskiej" ogłoszonym przez Departament Edukacji i Nauki Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie.
Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.
Sztuka Zapolskiej jest tragifarsą, czyli połączeniem elementów komedii z elementami tragedii. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią obłudną, dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi biednymi, słabymi i wrażliwymi. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa, nazywana dulszczyzną, prezentuje pozorną moralność; życie w zakłamaniu i obłudzie.
Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym obraz z 1930 roku, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.
Zapolska, która nie tylko zajmowała się literaturą, ale też publicystyką i krytyką teatralną, sama grywała na scenie, a nawet uczyła aktorstwa. Z sukcesem potrafiła więc wykorzystać swoje różnorodne doświadczenia zawodowe i stworzyć barwne, emocjonujące sylwetki bohaterów scenicznych, dające pole do aktorskiego popisu, a postać Dulskiej stała się jedną z najważniejszych ról kobiecych w polskim dramacie. Tytułową bohaterkę kreowały znakomite artystki, m. in. Stanisława Słubicka, Jadwiga Chojnacka, Halina Gryglaszewska, Anna Polony, Anna Seniuk czy Magdalena Cielecka w filmie z 2013 roku.
J.K.-J.