Fobia szkolna to występujący u dzieci i młodzieży silny lęk przed szkołą, mający podłoże nerwicowe. Jej przyczynami mogą być zbyt duże wymagania rodziców wobec dziecka, lęk przed separacją lub problemy występujące w domu rodzinnym. Czynniki sprzyjające temu zaburzeniu to także kłopoty w nauce, nieporozumienia z nauczycielem, brak akceptacji ze strony rówieśników czy występująca wśród nich przemoc. Ten typ fobii może występować nawet u 5% dzieci w wieku szkolnym, częściej cierpią z jego powodu chłopcy.

  • Kiedy i jak objawia się lęk przed szkołą

Symptomy fobii szkolnej uwidaczniają się w momencie, kiedy dziecko musi wyjść z domu i udać się na zajęcia. Mają one charakter behawioralny (występują pod postacią określonych zachowań dziecka) oraz fizjologiczny (jako pojawiające się bez konkretnej przyczyny dolegliwości somatyczne). Przed pójściem do szkoły dziecko skarży się więc na przyspieszone bicie serca, duszność, nudności, drżenie dłoni i mięśni łydek. Bardzo często występującym objawem jest silny ból głowy i brzucha, a także biegunka. Ponadto dziecko może odczuwać suchość w ustach, czasem pojawia się kaszel i gorączka. Uczeń cierpiący na lęk przed szkołą za wszelką cenę stara się wymusić na rodzicach pozwolenie na pozostanie w domu. Wszelkie objawy fizjologiczne ustępują, kiedy dziecko dowiaduje się, że nie musi iść na zajęcia. Nasilenie symptomów fobii można zaobserwować po dłuższych okresach wolnych od szkoły – na przykład po przerwach świątecznych, wakacjach czy feriach.

  • Jak pomóc dziecku, które czuje lęk przed szkołą

Leczenie fobii szkolnej polega głównie na stosowaniu środków farmakologicznych oraz psychoterapii. Rodzice, którzy zaobserwują u swojego dziecka objawy silnego lęku przed szkołą powinni jak najszybciej zgłosić się do psychiatry oraz psychologa. Najczęściej przepisywanymi dzieciom lekami są środki przeciwdepresyjne, których działanie polega głównie na tłumieniu lęku. Podawane są także leki, które hamują fizjologiczne symptomy fobii przez zmniejszenie nadpobudliwości współczulnej części układu nerwowego (odpowiadającej za pojawianie się objawów somatycznych). Lęk przed szkołą może być także redukowany dzięki terapii psychologicznej. W trakcie jej trwania dziecko uczy się konfrontować z wywołującymi obawy sytuacjami, poznaje techniki relaksacyjne, które umożliwiają mu walkę ze stresem, a także ma możliwość zmiany swoich patologicznych przekonań na temat szkoły na bardziej konstruktywne.

 

http://www.dobra-rada.pl/fobia-szkolna-informacje-dla-rodzicow_1603