„Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.
Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.”
Marek Edelman

19 kwietnia obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dziewiąty zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

ZSP w Zimnowodzie również dołączył do akcji Żonkile. Za namową nauczycielki historii uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele rodziców własnoręcznie wykonali papierowe kwiatki. Następnie przypięli je do ubrania i wykonali zdjęcia. Z nadesłanych fotografii powstała, na stronie internetowej szkoły, galeria osób pamiętających o powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach.

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat powstania w getcie.

Zapraszamy do skorzystania z oferty online Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

https://polin.pl/pl

M.F.



Galeria zdjęć: