Zasada 1: Wyznacz cele do realizacji – wówczas będziesz wiedzieć, na czym się skupić.

Zasada 2: Określ czas niezbędny do wykonania poszczególnych zadań – rozłóż pracę w czasie.

Zasada 3: Sprecyzuj sposób realizacji celów.

Zasada 4: Stwórz harmonogram działań z uwzględnieniem ich kolejności – ustal priorytety, usystematyzuj listę zadań od najbardziej pilnych do tych, które mogą poczekać. Jeśli nie masz presji czasu, ustaw zadania pod względem stopnia ich trudności, rozpoczynając od najbardziej skomplikowanych, a kończąc na najłatwiejszych. Takie działanie ma sens – rano będziesz bardziej wypoczęty niż pod koniec dnia.

Zasada 5: Nie rozpraszaj się dodatkowymi celami – skup się na ustalonej kolejności i nie dodawaj sobie następnych zadań.

Zasada 6: Nie odkładaj niczego na później – jeśli zaplanowałeś na przykład stworzenie prezentacji np. na godz 16:00, a godzina ta właśnie nieuchronnie nadeszła, zajmij się wyznaczonym zadaniem zamiast rozpaczliwie szukać zajęć zastępczych lub kolejnej przerwy. Nie zmieniaj kolejności zadań. Po prostu rozpocznij czynność – im szybciej zabierzesz się do pracy, tym szybciej będziesz miał ją z głowy.

Zasada 7: monitoruj efekty swojej pracy – od czasu do czasu sprawdź, czy układany przez Ciebie harmonogram pozwala Ci na realizację celów w optymalnym czasie. A może jest coś, czego w swoich planach nie uwzględniłeś, a co pozwoli efektywniej wykorzystać czekające Cię kolejne godziny pracy?

Zasada 8: przymnij oko na czynniki zewnętrzne – to, żeraz na kilka miesięcy dochodzi do dużej awarii sieci komputerowej, nie stanowi końca świata. Z przymrużeniem oka podejdź do okoliczności, na które zwyczajnie nie masz wpływu. Po prostu rób to, co do Ciebie należy.

Zasada 9: Bądź sumienny –  upewnienie się co do wymagań, rzetelne sprawdzenie treści e-maila czy ponowne przeczytanie prezentacji przed ostatecznym wysłaniem, wreszcie poprawienie literówek – wszystko to sprawia, że zmniejsza się ryzyko ewentualnych poprawek, a czasem wręcz konieczności rozpoczynania tej samej czynności od nowa. Będąc dokładnymi, możemy zaoszczędzić własny czas przy ograniczonym nakładzie pracy.

Zasada 10: Wymagaj przede wszystkim od siebie: niezależnie od tego, jak zachowują się inni, nie zwalnia Cię od sumiennego wykonywania obowiązków. W codziennej pracy, nie zapominaj wymagać przede wszystkim od siebie.

źródło:http://hrpress.pl/artykuly/organizacja-pracy-10-wskazowek-efektywnie-zarzadzac-pracy/