Wielkanoc to nie tylko zajączki, babki, mazurki i koszyczki ze święconką, ale także kolorowe palemki. Przygotowywane są na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcone podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.

Palemka ma bardzo długą historię. Już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się procesje z palmami. Zwyczaj ten bardzo szybko rozpowszechnił się w Hiszpanii, Galii oraz na wschodzie. Z kolei kościół zachodni zaczął przejmować go  w V wieku, a w XI wprowadzono do liturgii Niedzieli Palmowej święcenie gałązek zielonych, czyli palm wielkanocnych. Polski kościół także święci palemki od XI wieku.

Palmy wielkanocne niewątpliwie mają swój  urok. Niezwykle barwne, efektowne, piękne i do tego zrobione z wielką precyzją i wielkim sercem cieszą oko przez cały rok.

Od lat tradycją w naszej szkole jest wykonanie palm wielkanocnych tuż przed Niedzielą Palmową. W tym roku, mimo epidemii koronawirusa, uczniowie pamiętali o tym zwyczaju.  Wspólnie z rodzicami wykonali w swoich domach piękne i oryginalne palmy. W ten sposób upamiętnili i kontynuowali piękną polską tradycję. Wspólna praca miała na celu nie tylko zbliżyć wszystkich do siebie, ale także pogłębić wiedzę dotyczącą znaczenia palmy w obrzędach ludowych.

Wszystkie przepiękne palmy zostały zrobione z użyciem kolorowych kwiatów, bukszpanu oraz bazi. Cieszymy się, że uczniowie podzielili się z nami efektami swoich prac J

Zapraszamy do fotogalerii.

M.F.Galeria zdjęć: