Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – Lech Kaczyński

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Ze względu na nauczanie zdalne, szkolne obchody przenieśliśmy do Internetu na lekcje historii i godziny wychowawcze. Ich zadaniem było poszerzanie wiedzy historycznej poprzez poznawanie ważnych postaci historycznych, które miały wpływ na dzieje naszego państwa, ale także ukazanie wielkich bohaterów narodowych jako pozytywnych wzorców do naśladowania.

Uczniowie zostali zapoznani z materiałami, przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej w postaci wirtualnej paczki historycznej dostępnej na stronie:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci

Zainteresowani mogli obejrzeć koncert „Młodzi Niezłomnym”:

https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be

Na godzinach wychowawczych uczniowie  przygotowali multimedialne biogramy bohaterów podziemia antykomunistycznego:
- klasa IV - Danuta Siedzikówna ps. „Inka”,
- klasa VI a - Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”,
- klasa VI b - Witold Pilecki ps. „Witold”,
- klasa VII - Józef Franczak ps. „Lalek”,
- klasa VIII - August Emil Fieldorf ps. „Nil”.

Szkolne obchody koordynowała nauczycielka historii – Magdalena Fabisiak.

M. F.Galeria zdjęć: