Ja w mediach społecznościowych

Obserwując sławne osoby w social mediach, można dojść do wniosku, że mają idealne życie – są piękni, szczupli, bogaci, wyjeżdżają często na wakacje, mają mnóstwo rozrywek i niczym się nie martwią. Oglądanie takich obrazów dzień w dzień może sprawić, że zaczniesz wierzyć w taką wyidealizowaną rzeczywistość. Tak, wyidealizowaną, bo to wcale nie jest prawda! Idole i celebryci najczęściej sami nie kreują swojego wizerunku w Internecie, tylko mają od tego cały sztab specjalistów. Każdy z takich speców od wizerunku i marketingu doradza, jakie filmiki i zdjęcia najlepiej wrzucać, o czym wspominać, by wzbudzić większe zainteresowanie, a co lepiej pominąć.

Hejt w Internecie, czyli język nienawiści wśród młodzieży

Internet to nie tylko piękne zdjęcia i filmiki ze śmiesznymi kotami. Niestety na każdym kroku możesz napotkać komentarze pełne hejtu i to bez względu na to, jakiego tematu dotyczy dany post czy filmik. Najgorszą sytuacją jest taka, kiedy okaże się, że to Ty jesteś celem nagonki w social mediach. Niestety bardzo łatwo jest wyrażać opinię bezkarnie i anonimowo, przez co wiele osób wyładowuje swoją agresję i frustrację właśnie online.

Czym tak właściwie jest hejt w Internecie? To pojęcie często jest mylone z krytyką, a przecież nie mają one ze sobą nic wspólnego. Konstruktywna krytyka służy temu, by zwrócić uwagę na jakąś rzecz, wyjaśnić, co jest w niej nie tak, a nawet zaproponować możliwe rozwiązania lub polepszenia. Oczywiście krytyka sama w sobie nie jest zbyt przyjemna (nikt nie lubi być poprawiany i krytykowany), ale warto jej wysłuchać, bo może wnieść do życia coś nowego i cennego. Hejt nie ma na celu czegokolwiek poprawić, ma tylko zranić, wyśmiać i poniżyć drugiego człowieka. Hejterzy to najczęściej osoby niezadowolone ze swojego życia, które odreagowują stres takim toksycznym zachowaniem w Internecie. Hejt czasami pojawia się też lawinowo – jeżeli jakaś osoba zrobi albo powie coś, co wywoła hejterskie komentarze, to inne osoby online często dołączają się do takiego linczu.

Działając w Internecie, warto mieć z tyłu głowy, że może przyjść taki dzień, że staniesz się ofiarą hejtu. Wrzucając cokolwiek w najpopularniejsze media społecznościowe, zastanów się, czy to zdjęcie, filmik lub tekst nie będzie pożywką dla hejterów. Pamiętaj też, że materiał raz wrzucony do sieci tam zostanie na zawsze. Nie warto też podążać za tłumem i dołączać do linczu innych osób. Zniesławienie kogoś w Internecie jest karalne, tak jak publikowanie treści dyskryminujących.

Nowe znajomości w Internecie

Bycie online daje wręcz nieograniczone możliwości poznawania nowych rzeczy oraz innych ludzi. Niestety znajomi z Internetu mogą okazać się jednym z groźnych niebezpieczeństw w sieci. Social media oraz różne strony gromadzą wokół siebie mnóstwo osób zainteresowanych konkretnym tematem. Nic więc dziwnego, że nastolatki, które mają niszowe pasje, szukają podobnych do siebie osób online. Nawiązywanie znajomości w Internecie to też świetna możliwość dla wszystkich nieśmiałych lub introwertycznych. Trzeba jednak pamiętać, że nowopoznane osoby nie zawsze są tymi, za które się podają. 

Pamiętaj, aby nie podawać swoich danych osobom, których nie znasz osobiście. Nie mów, gdzie mieszkasz, jak się dokładnie nazywasz, gdzie chodzisz do szkoły. Chroń też prywatność swoich bliskich. Nie udostępniaj haseł do kont mailowych czy tych w social mediach!. Staraj się weryfikować informacje, które podaje Twój rozmówca. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do intencji nowo poznanej osoby pamiętaj, że możesz zwrócić się po pomoc do zaufanego dorosłego. Jeśli szukasz nowych znajomości, dobrym pomysłem będzie rozejrzenie się też w realnym świecie i np. zapisanie się do klubu sportowego lub jakiegoś kółka zainteresowań.

Wiedząc, jakie są niebezpieczeństwa w Internecie, wcale nie musisz całkowicie rezygnować z poznawania nowych znajomych online. Ważne jest jedynie, aby trzymać się kilku bardzo istotnych zasad. Te reguły stosują też dorośli, kiedy nawiązują nowe znajomości w sieci. Przede wszystkim nigdy nie zgadzaj się na pierwsze spotkanie w czyimś domu lub w odludnej okolicy. Jeżeli po dłuższej rozmowie uznasz, że chcesz poznać tę osobę, to umówcie się w kawiarni i to w takiej, która znajduje się w centrum miasta. Jeżeli Twój przyjaciel z Internetu nie będzie chciał zgodzić się na taki pomysł i zacznie nalegać na spotkanie w mieszkaniu lub w mniej uczęszczanej części miasta, to wyraźny sygnał, że coś jest nie tak. Pamiętaj też, żeby nigdy nie podawać swojego adresu i nie ukrywać przed znajomymi, rodzicami czy rodzeństwem, że piszesz z jakąś osobą online lub planujecie spotkanie. Przed takim pierwszym spotkaniem powiedz o tym rodzicom, ustal gdzie się spotkasz. To bardzo ważne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w sieci!

źródłohttps://akademia-dojrzewania.pl/