Czy techniki oddychania skutecznie zwalczają stres? Oddech warunkuje nasze istnienie. To prawda oczywista, ale mało doceniana. Codziennie wykonujemy tysiące oddechów, nie zastanawiając się nad tym, że prawidłowe oddychanie ma wpływ na nasze zdrowie i nastrój. Oddech to nie tylko źródło energii – to także lek na skołatane nerwy i klucz do zrozumienia samego siebie.

Pomiędzy oddechem a psychiką istnieje ścisły związek. Rytm oddychania zmienia się pod wpływem myśli i emocji. Kiedy odczuwamy coś intensywnie (np. niepokój), instynktownie spłycamy, przyśpieszamy bądź wstrzymujemy oddech. Jeśli przez dłuższy czas towarzyszy nam stres i napięcie, odbija się to na oddechu.

W procesie oddychania dostarczamy komórkom tlenu potrzebnego do spalania substancji organicznych. W trakcie tego spalania wytwarza się energia. Lepiej dotleniony organizm lepiej funkcjonuje.

To dlatego po długim spacerze na powietrzu ciało nabiera elastyczności, a mózg staje się bardziej trzeźwy. Nie jest też tajemnicą, że jogini, którzy skupiają uwagę na oddechu, zachowują dobrą kondycję i jasność umysłu do późnej starości. Jeśli więc chcesz czuć się zdrowiej i poprawić jakość swojego życia, zacznij od świadomego oddychania.

 

Spróbuj znaleźć w ciągu dnia kilkanaście minut na ćwiczenie.

Usiądź wygodnie, rozluźnij mięśnie, przymknij oczy.

Wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami.

Podczas wdechu wypychaj okolice brzucha (używając mięśni brzucha i przepony), spychając powietrze do niższej części płuc.

Zatrzymaj oddech i policz do pięciu.

Potem wolno wydychaj, rozluźniając barki, tułów i brzuch.

Oddychaj swobodnie, głęboko.

Wciągane powietrze wyobrażaj sobie jako życiodajny, oczyszczający strumień. 

 

 źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/techniki-oddychania-pomagajace-przezwyciezyc-stres