Po raz trzeci jako Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zimnowodzie przyjęliśmy zaproszenie Prezydenta RP do udziału w Narodowym Czytaniu. Wspólne czytanie utworu odbędzie się w sobotę 5 września 2020 roku.

– „Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

– „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji” – dodał w liście Prezydent.

W tym roku spotykamy się w przestrzeni wirtualnej. Tegoroczną lekturą akcji jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły wzięli udział w czytaniu fragmentów utworu przed kamerą. Zarejestrowane nagrania w kolejności od 1 do 14 utworzą spójną całość - akt I tragedii. Upubliczniamy je na stronie internetowej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Zimnowodzie. Poniżej znajduje się link do nagrań.

https://drive.google.com/drive/folders/1F33wFEOac9QQI9FESV8Jl4ktnzVYsD7c

Zapraszamy do lektury.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, ukazując, a zarazem poddając ocenie czytelnika postawy i czyny bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

J.K.-J.