Zespół Szkół im. Jana Pawła II Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zimnowodzie był organizatorem i gospodarzem finału wojewódzkiego XVII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, przeprowadzonego 14 maja z udziałem 93 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów południowo-zachodniego obszaru województwa wielkopolskiego. Pozakonkursowa część finału łączyła się z imprezą rekreacyjno-krajoznawczą, przygotowaną w ramach projektu edukacyjnego drugoklasistów zimnowodzkiego gimnazjum również dla licznej grupy opiekunów dydaktycznych finalistów tegorocznej edycji. Realizacja całego programu zyskała finansowe, materialne i organizacyjne wsparcie Gminy Borek Wielkopolski, gostyńskiego starostwa oraz lokalnych firm, organizacji społecznych i zespołów artystycznych. Honorowy patronat nad finałem objął borecki burmistrz Marian Jańczak.
Serdeczna atmosfera towarzyszyła konkursowiczom od pierwszych chwil pobytu w Zimnowodzie. Parkowaniem pojazdów kierowali druhowie OSP Zimnowoda-Głoginin, a przed głównym wejściem do budynku szkoły witał gości muzyką i śpiewem Zespół Regionalny „Borkowiacy”. Czas przed uroczystym otwarciem finału mogli wypełnić zapoznaniem się z przygotowaną przez Andrzeja Świdurskiego ekspozycją filatelistyczną poświęconą postaci Jana Pawła II oraz wystawą „Miasto i Gmina Borek na widokówkach wczoraj i dziś”, w opracowaniu Stefana Wolniewicza. Otworem stały sale lekcyjne z tablicami interaktywnymi, na których wyświetlano filmy o tematyce historycznej. W punkcie recepcyjnym przekazano opiekunom talony obiadowe i plenerowego poczęstunku, kody finalistów i kupony z miejscami w sali konkursowej. Otrzymali również kartonowe teczki z pamiątkowym dyplomem i folderem boreckiej gminy. Na finalistów czekały one w sali sportowej, na ławkach oznaczonych imiennymi wizytówkami. Koszt druku dyplomów pokryło Starostwo Powiatowe w Gostyniu, foldery podarował Urząd Miejski w Borku Wielkopolskim, natomiast skoroszyty, koszulki do dyplomów i kolorowe arkusze na wizytówki zakupiono za środki przekazane przez borecki oddział Powiatowego Banku Spółdzielczego w Gostyniu.
Oficjalną część otwarcia przeprowadziła dyrektor placówki Barbara Krzekotowska. Wśród honorowych gości powitała wicestarostę Janusza Sikorę, przewodniczącego boreckiej rady Romana Kręciołka, sekretarz gminy Elżbietę Pawlak, przewodniczącą rady rodziców Małgorzatę Jańczak oraz przedstawicieli sponsorów: dyrektora miejscowego oddziału powiatowego banku Marcina Pawlaka i Henryka Ordanika, prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Przyrodniczego „Borek”, które dołożyło swój folder do pakietu upominkowego dla młodych regionalistów. Barbara Krzekotowska podziękowała wszystkim za wsparcie i pomoc organizacyjną, wspomniała udział zimnowodzkiej placówki w organizacji dwóch wcześniejszych finałów wojewódzkich, czterech finałów rejonowych i uroczystości ogłoszenia wyników Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, jak również liczne sukcesy uczniów Zimnowody w dotychczasowych edycjach. Pochwałę dla pasji związanej z poznawaniem własnego regionu wyraził Roman Kręciołek. Krótki program artystyczny wypełniły występy drugoklasistów gimnazjum: układ taneczny w wykonaniu dziewcząt i scenka kabaretowa z gościnnym udziałem absolwenta.
Część konkursowa, realizowana równolegle także w Poznaniu i Golinie k/Konina, rozpoczęła się o godzinie trzynastej. Finaliści pisali test z różnym zakresem treści dla trzech kategorii wiekowych szkoły podstawowej (kl. IV-VI) i trzech kategorii gimnazjum (kl. I-III), a zdobycie tytułu laureata wymagało uzyskania minimum 90% punktów. Podczas testu opiekunowie dydaktyczni i honorowi goście zjedli obiad w szkolnej stołówce, a po ciepłym posiłku przeszli do sali ze słodkim poczęstunkiem od miejscowej Rady Rodziców. Wszystkie obiady dla opiekunów i finalistów, którzy pojawili się w stołówce po opuszczeniu sali konkursowej, oraz znaczną część plenerowego poczęstunku ufundowali Eugeniusz Spruta i firma LEGE Opakowania Sp. z o. o. w Koźminie Wielkopolskim.
Na trasie blisko trzygodzinnej imprezy rekreacyjno-krajoznawczej, z autokarowym sponsoringiem boreckiej gminy, uczestnicy finału zwiedzili dwa obiekty sakralne: Sanktuarium Maryjne na Zdzieżu i kościół w Jeżewie, a przewodnikami zwiedzających byli miejscowi proboszczowie: ksiądz Daniel Litkowski i ksiądz Marek Brdęk, od którego turyści otrzymali widokówki drewnianej świątyni. Kolejną część programu wypełnił piknik na terenie jeżewskiego wigwamu, użyczonego przez Wojskowe Koło Łowieckie „Widawa” Wrocław. Plenerowy poczęstunek pod dachem „Widawki” i przy ławach dowiezionych przez OSP Jeżewo dosponsorowali: Rzeźnictwo-Wędliniarstwo Jacka Ciachowskiego z Dolska i Sklep Wielobranżowy Aleksandry Chojnackiej w Borku. Podczas pikniku muzycznych wrażeń dostarczył występ Zespołu Ludowego „Studzianna”, produktami podarowanymi przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu częstowała firmowa „Krówka”, spora grupa uczestników wycieczki skorzystała z możliwości przejazdu autokarem nad Zalew Jeżewo, a okazją do zdobycia nagród rzeczowych, ufundowanych przez Gospodarstwo Rolne „Karolew”, były stanowiska turnieju rekreacyjnego, przygotowane i obsługiwane przez zimnowodzkich gimnazjalistów.
(CW)