Witaj Majowa Jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie”. Tymi słowami rozpoczyna się pieśń nawiązująca do wydarzeń sprzed 229 lat.  

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w dramatycznych dla Polski okolicznościach. Wcześniej, wykorzystując słabość Rzeczpospolitej, nasi sąsiedzi dokonali w 1772 roku I rozbioru i było jasne, że na tym nie poprzestaną.

W Warszawie zwołano sejm, który przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Wielkiego lub Czteroletniego. Podczas jego obrad zwolennicy reform, patrioci świadomi wiszącego nad krajem niebezpieczeństwa, chcieli zmienić utrwalone od dawna, złe i niesprawiedliwe prawa, prowadzące do zguby Polski. W takich właśnie okolicznościach 3 maja 1791 roku sejm uchwalił konstytucję.

Był to pierwszy w Europie i drugi (po konstytucji amerykańskiej) akt prawny tego typu. Fakt ten świadczy o wielkiej dojrzałości politycznej ówczesnych polskich patriotów.

Konstytucja: zniosła zasadę liberum veto oraz wolną elekcję (tron miał być znowu dziedziczny); zwiększyła liczebność polskiej armii i nadała mieszczanom wiele praw, żeby choć trochę zrównać ten stan ze stanem szlacheckim. Po jej przyjęciu entuzjazm Polaków był wielki. Pojawiła się nadzieja na uratowanie ojczyzny.

Niestety, okres wolności i nadziei trwał krótko. Niebawem Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy, ale dzieło Sejmu Wielkiego pozostało na zawsze symbolem odrodzenia, ostatniej próby, mądrości Polaków. A my, przypominając sobie tamte dzieje, możemy z nich czerpać siłę, ową mądrość i wartości, które nie raz pozwalały naszym rodakom przetrwać trudne czasy.

W naszej szkole, Święto Konstytucji Trzeciego Maja, zawsze obchodzono bardzo uroczyście. Były apele, występy uczniów, wystrój szkoły, który dodawał powagi i podkreślał doniosły charakter. Obchody kształtowały postawy patriotyczne uczniów, szacunek do symboli narodowych, przywiązanie do kraju.

Aktualna sytuacja w kraju nie pozwoliła nam na przeżywanie tego święta w dotychczasowej formie. Pragnęliśmy jednak w inny sposób uczcić to ważne historyczne wydarzenie. Nasi uczniowie wykonali kotyliony i w dniu 3 maja przypięli je do swojego odświętnego stroju. W ten sposób pokazali, że pamiętają o Narodowym Święcie Konstytucji, potrafią świętować i być razem w każdych warunkach.

Zdjęcia udostępnili: przedstawiciele grup „Zajączki”, „Jeżyki” i „Sówki” oraz Marianna Pawlak, Patrycja Borowczyk, Adam Kubiak, Roksana Wasielak, Krystian Marecki, Michał Grzesiak, Antoni Kubiak, Zuzanna Wrembel, Piotr Pawlak, Jakub Woźniak, Amelia Gorwa, Michał Kubiak, Dominika Krawczyk, Jakub Lenartowicz, Filip Borukało, Bartosz Pawlak, Aleksandra Wrembel, Aleksandra Chałupniczak, Maja Pankiewicz, Julia Krawczyk, Adrian Gruszka, Oliwia Wasielak, Aleksandra Dolata, Maciej Szczepaniak.

M. F.Galeria zdjęć: