„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień. (…)
piękne są nasze barwy ojczyste.”

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest  to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce - zostało ustanowione w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Data święta nie jest przypadkowa i ma swoje uzasadnienie historyczne. Jedno z nich to fakt, że 2 maja 1945 roku polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, polscy żołnierze przyczynili się do zakończenia II wojny światowej oraz działań zbrojnych w Europie. Co więcej, w czasach PRL 2 maja, a więc po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz zdejmowania biało-czerwonych flag, tak aby nie były one widoczne podczas nieuznawanego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

2 maja, nasi uczniowie chętnie wzięli udział w akcji „FLAGA”. Cieszymy się, że o niej nie zapomnieli. Jesteśmy dumni, że dzieci i młodzież pielęgnują zwyczaj wywieszania flag i pamiętają o ważnych wydarzeniach historycznych.

Zdjęcia udostępnili: przedstawiciele grup „Zajączki”, „Jeżyki”, „Sówki” oraz Patrycja Borowczyk, Marianna Pawlak, Adam Kubiak, Krystian Marecki, Roksana Wasielak, Antoni Kubiak, Michał Grzesiak, Piotr Pawlak, Jakub Woźniak, Zuzanna Wrembel, Amelia Gorwa, Izabela Borowczyk, Eryk Andrzejak, Michał Kubiak, Artur Chlebosz, Dominika Krawczyk, Filip Borukało, Aleksandra Chałupniczak, Oliwia Sobańska, Maja Pankiewicz, Bartosz Pawlak, Aleksandra Wrembel, Aleksandra Kaczmarek, Julia Krawczyk, Oliwia Wasielak, Dawid Kuliński, Aleksandra Dolata, Maciej Szczepaniak.

M. F.Galeria zdjęć: