1 maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku.

Geneza święta jest przede wszystkim związana z walką o ośmiogodzinny dzień pracy. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników – wśród nich także emigranci z Polski. Protest został krwawo stłumiony przez policję, a od kul zginęło wielu demonstrantów.

Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się w 1890 roku. Po II wojnie światowej, w okresie PRL-u, święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Tak uroczyste obchody zanikły po upadku PRL.

1 maja nasi uczniowie postanowili odpocząć od zajęć lekcyjnych. Za zdjęciach możemy zobaczyć, że młodszych pochłonęła zabawa. Natomiast starsi uczniowie: uprawiali sporty na świeżym powietrzu, pomagali rodzicom, piekli chleb, zajmowali się młodszym rodzeństwem, spacerowali po lesie, czytali ulubione czasopisma, zajadali się słodkościami, a niektórzy leniuchowali na kanapie. Najważniejsze było to, że wszystkie czynności, które wykonywali sprawiały im przyjemność, co widać po szerokich uśmiechach na twarzach J

Zdjęcia udostępnili: przedstawiciele grup "Zajączki", "Jeżyki" i "Sówki" oraz Adam Kubiak, Roksana Wasielak, Krystian Marecki, Zuzanna Wrembel, Michał Grzesiak, Piotr Pawlak, Jakub Woźniak, Antoni Kubiak, Dominika Krawczyk, Michał Kubiak, Izabela Borowczyk, Amelia Gorwa, Eryk Andrzejak, Jakub Lenartowicz, Oliwia Sobańska, Filip Borukało, Maja Pankiewicz, Aleksandra Chałupniczak, Aleksandra Wrembel, Dawid Kuliński, Julia Krawczyk, Oliwia Wasielak, Maciej Szczepaniak.

M. F.Galeria zdjęć: