1 maja 2004 roku Polacy obudzili się w Zjednoczonej Europie. Na masztach obok polskiej flagi, pojawiły się flagi Unii Europejskiej z dwunastoma gwiazdami na niebieskim tle.

Droga do Unii Europejskiej nie była łatwa, negocjacje rozpoczęły się już w 1998 roku. W czerwcu 2003 roku w Polsce przeprowadzono ogólnokrajowe referendum, w którym blisko 80% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

Polska zyskała na wejściu do wspólnoty ogromne pieniądze na inwestycje. Dzięki unijnym funduszom powstały kilometry dróg, zmodernizowano kolej i odnowiono wiele zabytków.

Unia Europejska to wspólnota krajów, które się różnią, mierzą się z wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie są świadome pozytywnych efektów współpracy. 1 maja to doskonały moment, aby wspólnie cieszyć się z tego sukcesu.

Uczniów, którzy chcą poznać więcej szczegółów na temat przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zapraszam na platformę epodreczniki.pl:

https://epodreczniki.pl/a/polska-w-unii-europejskiej/D16R0xy5x

M. F.