ZDROWIE PSYCHICZNE DEFINIUJE SIĘ JAKO DOBROSTAN, W KTÓRYM KAŻDA OSOBA MOŻE REALIZOWAĆ SWÓJ WŁASNY POTENCJAŁ, POTRAFI PORADZIĆ SOBIE ZE ZWYKŁYMI STRESAMI ŻYCIOWYMI, MOŻE PRACOWAĆ WYDAJNIE I OWOCNIE ORAZ JEST W STANIE WNIEŚĆ WKŁAD W SWOJĄ SPOŁECZNOŚĆ.

CZYNNIKI OCHRONNE

to po prostu te cechy, takie jak silne przyjaźnie, wspierająca rodzina i poczucie własnej sprawczości/skuteczności, które mają tendencję do kojarzenia z pozytywnymi stanami zdrowia psychicznego. Wspierają radzenie sobie w sytuacjach wyzwań emocjonalnych i zabezpieczają przed poważnymi naruszeniami zdrowia psychicznego.

CZYNNIKI RYZYKA

to cechy jednostkowe/osobiste lub społeczne, które zazwyczaj są związane z problemami ze zdrowiem psychicznym. Przykłady obejmują: chroniczną chorobę, niski standard życia lub ograniczone wsparcie społeczne. Kiedy zdrowie psychiczne jest osłabione przez czynniki ryzyka, zdarzenia negatywne mogą mieć silniejszy, bardziej widoczny wpływ, a osoba dotknięta taką sytuacją, może być bardziej podatna na problemy psychiczne.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, zasmuceni, przygnębieni lub zmagamy się z zaburzeniami/chorobami psychicznymi, nasze ciało równie szybko zacznie szwankować. Oto kilka dobrych sposobów, by zadbać o zdrowie psychiczne.

Negatywne emocje mogą nas dopaść niezależnie od wieku. Jeśli jesteśmy w gorszej kondycji psychicznej, łatwo popaść w stany depresyjne. Dlatego tak ważne jest, by każdego dnia dbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie trzeba być urodzonym optymistą, że żyć spokojnie i szczęśliwie. Każdy z nas może zadbać o swoje zdrowie psychiczne, dokonując kilku drobnych zmian w swoim życiu.

Zacznij medytować

Medytacja jest dobrym sposobem na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego w miarę upływu lat. Pozwala ćwiczyć mózg, poprawić swoją uwagę, ale także zmniejsza niepokój i zwiększa zdolność do czerpania radości z codziennych chwil. Medytacja może również zwiększyć tolerancję na niewygodę, co zmniejsza stres i emocjonalne przytłoczenie.

Pielęgnuj życie towarzyskie

Nie bez powodu mówi się, że człowiek jest istotą stadną. Większość z nas lubi towarzystwo i obecność innych ludzi. Czujemy się wtedy dowartościowani, lubiani, mamy wrażenie, że jest przy nas ktoś, kto nam pomoże, gdy stanie się coś złego. Ponadto, kontakt z innymi ludźmi powoduje, że rozwijamy się, mamy szansę dyskutować i poznawać świat. Otocz się ludźmi, którzy cię kochają i dbają o ciebie. Oznacza to także odcinanie się od toksycznych ludzi.

 

Ruszaj się

Aktywność fizyczna znacznie poprawia nastrój, ponieważ powoduje wzrost poziomu hormonów szczęścia. Endorfiny, które wytwarzają się w trakcie ćwiczeń mają pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Zachowuj otwarty umysł

Ucz się czegoś nowego, eksperymentuj i szukaj wrażeń. Aktywność umysłowa oferuje korzyści dla zdrowia mózgu. Dowiedz się czegoś nowego, aby stworzyć nowe połączenia neuronowe. Możesz uczyć się języka lub gry na jakimś instrumencie – wybór należy do ciebie.

Pokochaj swój wygląd

Na niektóre detale mamy wpływ, na inne raczej nie. Pozbądź się swoich kompleksów jak najszybciej, a jeśli coś możesz zmienić i wiesz, że będzie to miało pozytywny wpływ na twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, postaraj się to zrobić.

Idź po profesjonalną pomoc

Jeśli poczujesz się smutny, sfrustrowany lub niespokojny, możesz rozważyć podjęcie terapii. Terapeuci mogą pomóc w zidentyfikowaniu szkodliwych wzorców myślenia i emocji. Nie ignoruj ​​pierwszych sygnałów zaburzeń psychicznych i stanów lękowych.

Śmiej się

Szczęście idzie w parze ze śmiechem, a humor jest doskonałym środkiem redukującym stres. Jeśli nic pozytywnego i radosnego nie dzieje się wokół ciebie, możesz włączyć któryś z zabawnych filmików w internecie.

Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Kontakt z naturą koi nerwy, a oddychanie świeżym powietrzem dotlenia cały organizm. Wyjście na zewnątrz może poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne, niezależnie od tego, czy spędzasz czas na swoim podwórku, przycinając krzewy, wędrując po lesie, czy po prostu siedząc w okolicznym parku.

 

Warto wiedzieć, że poza służbą zdrowia, fachową i do tego bezpłatną pomoc psychologiczną można uzyskać również w wielu innych miejscach (instytucjach), takich jak:

Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26

Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów: 800 080 222

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 800 12 00 02

Poradnie pedagogiczno-psychologiczne w szkołach

Powiatowe centra pomocy rodzinie

Lokalne ośrodki (centra) interwencji kryzysowej

Pomocowe strony internetowe: pokonackryzys.pl, liniawsparcia.pl, pogotowieduchowe.pl.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Twojego bądź drugiej osoby zadzwoń na numer alarmowy – 112.

 

 

Źródła:

https://zdrowie.wprost.pl/psychologia/zaburzenia-psychiczne/10266824/co-szosty-europejczyk-ma-problemy-ze-zdrowiem-psychicznym-sprawdz-co-dotyka-nas-najczesciej.html

https://zdrowie.wprost.pl/porady/10125426/8-sposobow-by-zadbac-o-zdrowie-psychiczne.html

http://myslepozytywnie.pl/publikacje/prezentacje/Prezentacja%201%20Program%20profilaktyki%20zdrowia%20psychicznego%20[nauczyciele].pdf