Trudno znaleźć osobę, która choć raz nie poczułaby bolesnego ukłucia wywołanego zazdrością, choćby o czyjeś osiągnięcia, wygląd czy dobytek.

Dzieje się tak, ponieważ nieustannie porównujemy się z innymi i jeśli wypadamy gorzej, nie czujemy się z tym dobrze. To naturalny stan. Co więcej, niepokój czy gniew spowodowany brakiem czegoś, co ma ktoś inny, może działać na nas dopingująco. Zaczynamy bowiem dostrzegać swoje słabsze strony i pracujemy nad nimi, żeby tej, czy innej osobie dorównać. Gorzej, jeśli te przykre uczucia towarzyszą nam stale i z taką siłą, że np. źle drugiemu życzymy. Zamiast nabrać wiatru w żagle, dążyć do sukcesu, przeżywamy wówczas stresującą zawiść. Czujemy się niewiele warci, sfrustrowani, źle śpimy... Jak sobie wtedy pomóc?

1.Zdobądź się na obiektywizm

Zostałeś pominięty przy podziale punktów za wykonanie gazetki klasowej i widząc radość nagrodzonego kolegi, czujesz ucisk w gardle? Masz oczywiście prawo odczuwać złość, gdy twoje starania nie zostają docenione .Jednak może zamiast się stresować, czy krzywo patrzeć na kolegę, powinieneś raczej dopuścić do siebie myśl, że bardziej od ciebie zasłużył na wyróżnienie? Dzięki obiektywnej ocenie sytuacji często nie tylko udaje nam się zapanować nad gniewem. Rosną również nasze szanse na sukces, bo zaczynamy intensywniej na niego pracować!

2. Zamiast zazdrościć, działaj!
Kolega zdobył lepszą od ciebie ocenę? Popracuj nad tym! Zaproponuj, że zrobisz dodatkową pracę, przyłóż się bardziej do nauki … Pamiętaj, zazdrość wcale nie musi być niszcząca. To uczucie może stać się też pozytywnym impulsem, by spełnić wreszcie swoje pragnienie!

3. Spójrz na problem inaczej
Zżera cię zazdrość, bo główną rolę w przedstawieniu dostała koleżanka, a nie ty? Zadaj sobie proste pytanie: „Czy naprawdę byłabym dużo szczęśliwsza, gdybym zdobyła to, co udało się komuś innemu?”. Weź pod uwagę, że nie zawsze to, co mają inni, jest tak samo dobre dla nas. Główna rola to nie same przyjemności, ale także znacznie większa odpowiedzialność i stres, z którym nie każdy potrafi sobie poradzić.

4. Nie porównuj się z nikim
Irytują cię koledzy, którzy maja drogie ubrania czy buty? Chciałbyś jak oni jeździć na drogie wczasy? Pamiętaj, zazdrosne oczy dostrzegają tylko blask. Tymczasem sprawy nie zawsze są takie, jakimi je widzimy na pierwszy rzut oka. Skąd wiesz, że życie kolegów to słoik miodu? Może te dostatki, w które opływają, zostały okupione ciężką pracą rodziców, których twoi koledzy rzadko widują? Pamiętaj, zawsze znajdziesz osoby, którym coś udało się lepiej niż tobie!

5. Zacznij doceniać to, co masz

Zamiast skupiać się na słabszych stronach pomyśl o swoich atutach. Przecież na pewno takie masz! Najlepiej spisz je sobie wszystkie na kartce („Ładnie rysuję, jestem dobry z historii itp. i często czytaj tę listę na głos. To naprawdę świetny lek na zazdrość!

 

Źródło:https://stylzycia.polki.pl/psychologia,jak-przestac-zazdroscic-innym-5-sposobow,10033837,artykul.html