Jak poprawić relacje z ludźmi - jak zadbać o dobre relacje z otoczeniem?

 

Ludzie wokół Ciebie są mało serdeczni i ciężko z nimi nawiązać kontakt? Być może rzeczywiście trafiłeś w takie środowisko, a może sam w jakiś sposób kreujesz takie zachowanie. Sprawdź, co możesz zrobić, by twoje relacje z otoczeniem stały się bardziej serdeczne!

Co przeszkadza w nawiązywaniu pozytywnych relacji?
Nie jest łatwo nawiązywać nowe znajomości. Często wiąże się to z przekroczeniem własnej strefy komfortu. Jeżeli nie czujemy się dobrze ze sobą, mamy niskie poczucie własnej wartości, sygnały, które wysyłają nam inni mogą być interpretowane jako zagrażające. Na przykład "Uśmiechnęła się jak weszłam do pokoju. Pewnie pomyślała, że głupio wyglądam w tej nowej fryzurze!", " Nie zaprosili mnie na tę imprezę, pewnie nie chcą utrzymywać ze mną kontaktów". Zakładamy, że druga strona ma złe intencje.

Jak to zmienić?
Kiedy takie założenia pojawiają się w głowie, już tylko krok od samospełniającej się przepowiedni. No bo jak tu być serdecznym dla kogoś,  o kim myślimy , że się z nas śmieje albo nas unika. Jednym ze sposobów radzenia sobie w kontakcie z nowymi osobami jest zakładanie dobrej intencji. Nawet jeśli czyjeś zachowanie jest dla nas niezrozumiałe, reagujmy tak,  jakby ktoś nam jednak dobrze życzył.

Co jeszcze możesz zrobić?
Innym rozwiązaniem jest zaciekawienie. Zadawanie pytań i sprawdzanie co się dzieje. Zamiast zakładać "Śmieje się z mojej nowej fryzury" - zapytaj wprost "Co myślisz o mojej nowej fryzurze ?" Jeżeli jednak nie ma możliwości sprawdzenia, to można wyobrazić sobie, wymyślając kilka możliwych wytłumaczeń czyjegoś zachowania: "Możliwe, że uśmiecha się, bo cieszy się na mój widok, może właśnie skończyła przyjemną rozmowę przez telefon itd."

I na koniec, można też nie zastanawiać się co myślą o nas inni. Skoncentrować się na własnych potrzebach i tym co aktualnie się dzieje, a nie na tym co być może ktoś pomyślał. To duża oszczędność czasu i energii.

 

 Źródło:https://stylzycia.polki.pl/psychologia,jak-poprawic-relacje-z-ludzmi-jak-zadbac-o-dobre-relacje-z-otoczeniem,