1. Sam inicjuj kontakty.
Poszukiwanie przyjaciół zacznij najlepiej od osób ze swojego środowiska. Dostrzegasz kogoś, z kim warto zawrzeć bliższą relację? Nie czekaj, aż ta osoba się do ciebie zbliży. Sam nawiąż z nią rozmowę, zaproś ją do siebie. Stwarza to szansę na odkrycie wspólnych poglądów czy zainteresowań, które często owocują późniejszymi przyjaźniami.

2. Pielęgnuj ciekawe pasje.
Hobby to doskonały haczyk, na który można złowić interesujących rozmówców!

3. Okazuj ludziom zainteresowanie.
Kiedy z kimś rozmawiasz, nie mów cały czas o sobie. Staraj się być uważnym słuchaczem – dopytuj, potakuj, kiwaj głową ze zrozumieniem. To zawsze zjednuje nam sympatię innych i... sprzyja zacieśnianiu więzów. Hojnie rozdawaj pochwały – czyli zauważaj u innych to, co dobre. Warto komplementować nawet drobiazgi („Udał ci się dowcip”. „Masz ładne kolczyki”), bo wtedy ludzie lgną do nas niczym magnes.

4. Szukaj punktów wspólnych.
Nawiązując z kimś znajomość w rozmowie z tą osobą podkreślaj to, co was łączy („Ja też lubię oglądać filmiki na Tik Toku"), a nie to, co dzieli („Ja wolę tańczyć niż śpiewać”). Dlaczego? W towarzystwie osób podzielających nasze upodobania czy nawyki czujemy się po prostu bezpieczniej i pewniej. Wyślesz więc rozmówcy zachęcający sygnał: „Warto poznać mnie bliżej”.

5. Staraj się żyć z innymi w zgodzie
Nic bardziej nie odpycha od nas ludzi jak zawzięty, kłótliwy charakter. Szukaj zawsze rozwiązań kompromisowych. To będzie procentować! Nie krytykuj, bo zamiast zdobyć przyjaciół, tylko narobisz sobie wrogów. Pamiętaj, ludzie niczego nie boją się tak bardzo, jak negatywnych, zgryźliwych ocen na swój temat. Nawet kiedy jesteś zdenerwowany, staraj się nie podnosić głosu. Najlepiej zakończ przykrą rozmowę i wróć do sprawy dopiero, gdy emocje opadną.

6. Pamiętaj o regule wzajemności.
To ważne, bo bez tego każda przyjaźń szybko się rozpada. Wczuj się w problem drugiej osoby, wysłuchaj jej historii, spróbuj coś doradzić. W przeciwnym razie ta osoba poczuje się nieważna dla ciebie, zignorowana i wasza kiełkująca przyjaźń nie przetrwa tej próby. Nie dopuść do tego!

 

źródło https://stylzycia.polki.pl/psychologia,jak-zjednac-sobie-ludzi-6-sposobow-jak-znalezc-przyjaciol,