Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym 13 kwietnia. Tego dnia, w 1943 roku, nazistowskie Niemcy opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Mord dokonany na ponad 21 tys. Polaków przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze radzieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach m.in. w Katyniu i Miednoje. Dopiero w 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie potwierdził prawdziwość oskarżeń o popełnienie zbrodni.

W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli. Za to należy Im złożyć hołd i oddać należny szacunek.

Z okazji 80. rocznicy Zbroni Katyńskiej, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej napisał: My, Polacy, zawsze będziemy pamiętać o Katyniu. Wspominamy go teraz, (...), inaczej niż planowaliśmy – w formie wirtualnej ekspozycji. Bo także w obecnym wyjątkowym czasie Katyń pozostaje symbolem, bez którego nie można zrozumieć historii Polski.

Zapraszam do obejrzenia ekspozycji na stronie interetowej: http://www.80rocznicakatynia.pl/

M. F.