Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego 2020
Dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Bo poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.
Nasza szkoła po raz drugi włączyła się do obchodów tego święta. W piątek o godz. 9.00 uczniowie szkoły podstawowej spotkali się w holu, aby wysłuchać prowadzących: Olę Dolatę z klasy VIII i Pawła Kubiaka z kl. VII, którzy przypomnieli okoliczności powołania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Po czym uczniowie obejrzeli serię animacji Błyskawiczne dzieje polszczyzny. Każdy odcinek w innowacyjny sposób ilustrował kolejne okresy rozwoju naszego języka. Zainteresowanie wzbudził również filmik: A jak mówi się u ciebie?, z którego niewiele zrozumieli z gwary podhalańskiej, śląskiej i języka kaszubskiego.
Natomiast piękną polszczyzną posługiwał się poeta, wieszcz narodowy - Adam Mickiewicz. Amelka z klasy Va i Marysia z klasy VII zostały laureatkami szkolnych eliminacji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza, który odbędzie się w Pogorzeli w najbliższy czwartek. W ich wykonaniu zebrani usłyszeli utwory: „Lis i kozioł” oraz „Powrót taty”.
Punktem kulminacyjnym były klasowe rozgrywki językowe o tytuł Mistrza Języka Polskiego. Trzyosobowe zespoły klas: Va, Vb, VI, VII i VIII rywalizowały w 10 konkurencjach, m.in. ortograficznych, frazeologicznych, synonimów, znajomości alfabetu, przysłów. Koleżanki i koledzy dzielnie im kibicowali.
Jury po podliczeniu punktów nagrodziło dwie klasy: Vb i VIII oraz wyróżniło trzy: Va, VI, i VII.
Ufundowano dyplomy i cukierki dla wszystkich klas.
Piątkowe przedpołudnie upłynęło pod znakiem polszczyzny. Uczniowie miło i z pożytkiem spędzili ten czas. Warto powtórzyć za Mikołajem Rejem: Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
Obchody święta języka polskiego przygotowały: Magdalena Fabisiak, Jolanta Kasprzak-Jędrzejewska i Bogumiła Zaremba-Serek. Plakaty tematyczne wykonali uczniowie klas V – VIII.
J. K.-J.