Tradycyjna metoda

Większość ludzi sądzi, że nauka słówek polega na spisaniu ich w jednej kolumnie oraz przyporządkowanie znaczenia w danym języku w drugiej kolumnie. Tym samym ucząc się, czyta kilka razy słówko w obcym języku oraz jego znaczenie w języku rodzimym. Następnie zakrywa jedną z kolumn i próbuje przypomnieć sobie, co kryje się pod drugą kolumną. Jest to sposób sprawdzony, albowiem pomaga nauczyć się dużej ilości słówek. Niestety, już po krótkim czasie większość z nich zostaje zapomniana.

Obrazkowe skojarzenia

Bardziej kreatywną formą nauki są skojarzenia. Każde słowo w obcym języku należy sobie wyobrazić i skojarzyć z jego znaczeniem. Przykładowo, słowo z języka angielskiego "love" oznacza miłość. Dlatego też, pierwszym skojarzeniem może być serce. Należy je sobie wyobrazić. Za każdym razem, kiedy trzeba będzie sobie przypomnieć, jak jest "miłość" po angielsku, przed oczami ukaże się serce, które automatycznie przypomni słowo "love".

 

Nagrywanie słówek

Kolejna metoda polega na nagrywaniu słówek na telefon, mp3 czy inne urządzenie z krótkimi przerwami przeznaczonymi na odpowiedź. Kiedy słucha się często tych samych zwrotów, zazwyczaj łatwiej się przyswajają. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że uczyć można się praktycznie wszędzie, jeśli ma się przy sobie odtwarzacz.

Czytanie - klucz do sukcesu

Niezwykle istotnym elementem w nauce słówek jest czytanie w obcym języku. Takie artykuły można znaleźć w internecie, książkach i gazetach obcojęzycznych. Za każdym razem warto sprawdzać w słowniku słówko, którego się nie rozumie. Często można jednak wywnioskować jego znaczenie z kontekstu, co pomaga zapamiętać jeszcze większą ilość słówek. Na początku warto sięgnąć po teksty popularno-naukowe, a nie po te specjalistyczne. Z czasem, kiedy wiedza będzie bardziej obszerna, a zasób słownictwa powiększy się, można sięgnąć po artykuły bardziej zaawansowane językowo.

Patrz i ucz się!

Doskonała nauka słówek dla wzrokowców to fiszki. Można kupić już gotowe zestawy, które dostosowane są do konkretnego poziomu i zawierają różne słówka z wielu kategorii. Fiszki to małe karteczki, na których z jednej strony jest słowo w obcym języku, a z drugiej w języku rodzimym. Nauka polega na kilkukrotnym obracaniu karteczki i staraniu się zapamiętać znaczenie danego słowa. Na drugi dzień sprawdza się, czy zwrot został zapamiętany. Jeśli tak, karteczka zostaje umieszczona w innym pudełeczku. Tę czynność powtarza się jeszcze kilkukrotnie, aż karteczka może wrócić z powrotem do pierwotnego pudełka. To oznacza, że słówko zostało przyswojone.

 

http://www.dobra-rada.pl/sposoby-na-nauke-slowek-w-jezyku-obcym_1112