Pytaj, proponuj, pokaż się…

Jeżeli Twoje oceny mieszczą się w granicy 3-5, a Ty po prostu chcesz zrobić coś dodatkowo – przede wszystkim zapytaj nauczyciela, co możesz zrobić. Czasem samo pytanie o pracę dodatkową zapala w nauczycielu chęć postawienia Ci lepszej oceny – pokazałeś, że się starasz.

Aktywnie uczestnicz w zajęciach

Bo właśnie od tego są lekcje, prawda? Zamiast rysować bazgroły w zeszycie, rozmawiać z koleżanką obok… może po prostu posłuchaj? Zanotuj coś? Zapytaj, jeśli nie rozumiesz? To prosta rzecz, a nie tylko przekłada się na nasz wizerunek (w końcu w ten sposób też pokazujesz, że chcesz, że się starasz), ale także zmniejsza ilość godzin, które musielibyśmy sami przeznaczyć na naukę w domu. Naprawdę, z aktywności w szkole są same plusy, a na inne przyjemności znajdziesz czas po lekcjach.

Zainteresuj się tematem

Ten punkt łączy się trochę z poprzednim – bo w końcu, aby aktywnie uczestniczyć w lekcji, musisz się nią zainteresować. A szczerze? Im większe zainteresowanie, tym lżejsza będzie nauka. Jeśli coś Cię ciekawi, przestajesz to traktować jako ciężki obowiązek, a samo szukanie dodatkowych materiałów staje się przyjemnością. Zmiana podejścia do nauki działa cuda. Czasem warto poszukać „ciekawostek” dotyczących danego zagadnienia – może to właśnie one utkwią wam w głowie i będziecie lepiej kojarzyli podstawową wiedzę?

Staraj się zrozumieć, a nie „wkuwać”

Nie wiadomo, skąd wzięło się przekonanie, że wkuwanie na dłuższą metę będzie działało. Otóż nie – ten sposób nauki zaszkodzi Ci prędzej czy później. Zakuj – zdaj… a potem niestety zapomnij. A po kilku miesiącach lub latach nie rozumiesz nowych tematów, bo nie masz podstawowej wiedzy. Dużo lepszym sposobem jest zrozumienie. Kiedy wiesz, jak coś działa, rozumiesz schematy i masz dobre fundamenty wiedzy, dużo łatwiejsza jest dalsza nauka. Możliwe, że wciąż będziesz musiał sobie coś przypomnieć, ale będzie to szybkie odświeżenie wiadomości, a nie ponowne zakuwanie.

Bierz udział w konkursach

Sposób dla ambitnych – zazwyczaj nie wymaga dodatkowej nauki, a jest jedynie sprawdzeniem tego, co już umiesz, lub wykazaniem się w formie artystycznej – fotografii, malarstwie, pisaniu wierszy. Wystarczy tylko trochę czasu i zaangażowania, a nauczyciel spojrzy przychylniej na Twoje oceny.

 

Źródło http://www.patidoludzi.pl/2017/04/10-prostych-sposobow-na-lepsze-oceny.html